• Sąd w Bajecznym Księstwie.

Dodano: 2019-01-08, Autor: mgr Artur Kielar

W dniu 7 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 7b dokonali osądu czynów głównej bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego, Balladyny.

Po omówionej lekturze młodzież na lekcji języka polskiego przygotowała inscenizację sądu nad Balladyną. W rolę sędziów wcieliły się: Zuzanna Jastrzębska, Oliwia Górnicz oraz Zuzanna Łącka. Obrońcą Balladyny została Izabela Kalisz. Prokuratorem była Maria Fedorów, zaś jej pomocnikiem Barbara Angielczyk. W trakcie rozprawy przesłuchano świadków: lekarza (Rozalia Starzomska), Filona (Aleksandra Kowalik), wieśniaczkę (Julia Bednarz). Przedstawiono dowody zbrodni: otruty chleb i nóż znaleziony przy ciele Aliny. Największe jednak emocje wzbudziło przesłuchanie Balladyny (Oliwii Wasiak).

W trakcie rozprawy panowała wyjątkowa cisza, wszyscy świadkowie byli skoncentrowani i bardzo przejęci. Zebrani w sali widzowie także słuchali w skupieniu.
    Dziewczynki, które stworzyły inscenizację, były bardzo dobrze przygotowane. Proces przebiegał burzliwie, ścierały się różne racje i poglądy.Przewód sądowy zakończył się wydaniem wyroku uniewiniającego Balladynę.

Marta Pietraszek Szerszeń