• OSIĄGNIĘCIA
  • Klasa 7a na wycieczce do Warszawy „Szlakiem Niepodległości” - 19.10.2018.

Dodano: 2018-10-22, Autor: mgr Artur Kielar

W dniu 19.10.2018 r. czyli niecały miesiąc do uczczenia 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości klasa 7a z ZSP nr 4 w Modlinie Twierdzy z wychowawcą P. Barbarą Siwek oraz P. Agnieszką Biegaj odbyła wycieczkę do stolicy w celu przeprowadzenia żywej lekcji historii i patriotyzmu.

W związku z tak ważną rocznicą zbliżającego się wydarzenia historycznego dla Polski pod opieką pani przewodnik przeszliśmy trasę sprzed bocznego wejścia do Belwederu czyli Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym miejscu usytuowany jest Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego organizatora polskiego czynu zbrojnego - legendarnego komendanta I Brygady Legionów, który poprowadził ku Niepodległej.

Następnie alejkami zespołu pałacowo-ogrodowego w Łazienkach Królewskich przeszliśmy pod pomnik F. Chopina oraz H. Sienkiewicza i doszliśmy do pałacu Na Wyspie, do Starej Pomarańczarni i do teatru pod gołym niebem. Dalej ulicami miasta przejechaliśmy na Stare Miasto, gdzie przy kolumnie Zygmunta III Wazy, a następnie na Rynku przy pomniku Syrenki Warszawskiej wysłuchaliśmy ciekawych opowieści podkreślających historię i znaczenie tamtego rejonu.
    Ostatnim punktem naszej wycieczki był Plac Piłsudskiego, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i kolejny pomnik Marszałka oraz inne ważne punkty tego miejsca.
    Czas spędzony na zwiedzaniu i słuchaniu ciekawostek dotyczących tak odległych czasów pomógł nam lepiej zrozumieć ważność zbliżającej się rocznicy.
    Tekst i foto ZSP nr 4 Barbara Siwek