• Klasa 6b w Muzeum Powstania Warszawskiego - 23.02.2018.

Dodano: 2018-02-26, Autor: mgr Artur Kielar

W dniu 23.02.2018 klasa VI b wraz z wychowawcą p. Elżbietą Wiloch i panią wicedyrektor Marzeną Gereluk zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum to ma charakter interaktywny i narracyjny. Oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. W muzeum podłoże wyłożone jest nierównym brukiem, który ma odzwierciedlić scenerię sprzed ponad 60 lat. Wytyczona trasa przedstawia chronologie wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. W wielu miejscach ekspozycji rozwieszone są kalendarze z luźnymi kartkami, które można zbierać i kompletować, by zapoznać się przebiegiem powstania dzień po dniu. Na parterze znajduje się wystawa przedstawiająca okres okupacji i sam wybuch powstania. Duże wrażenie na nas zrobił stalowy monument, który przecina wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. Dobiegające z niego brzmienie bijącego serca – symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Kiedy przykładaliśmy ucho do każdej dziury po kuli, było w niej słychać dźwięki walczącego miasta – pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radiowe. Dalsza część ekspozycji mieści się na antresoli, gdzie przedstawiono losy powstania w sierpniu 1944 r. oraz życie w powstańczej Warszawie. Zwiedzając poszczególne ekspozycje mijamy gabloty z umundurowaniem oraz broń powstańczą. Następnie schodząc schodami na piętro zwiedzamy ekspozycję dotyczącą życia ludności w Warszawie w okresie powstania do dnia jego kapitulacji. Ciekawym elementem, było przejście tunelem będący repliką kanału, jakim wędrowali powstańcy w 1944r . Wzbudziło to w nas wiele emocji. Jedną z niewątpliwych atrakcji muzeum było obejrzenie repliki samolotu bombowego Liberator B-24J. W trakcie zwiedzania obejrzeliśmy film w otwartej sali kinowej ,,Warszawa walczy”, zrealizowany w trakcie powstania oraz w specjalnie przygotowanej sali film ,,Miasto ruin”, wykonany techniką 3D, który w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej. Była to bardzo wartościowa i interesująca wycieczka. Wiele dowiedzieliśmy się o przebiegu powstania, życiu mieszkańców z tego okresu. Ta prawdziwa, żywa lekcja historii, na długo pozostanie w naszej pamięci.