• Aktualności SP: klasy 4-8
  • Samorząd uczniowski
  • Strefa ucznia »
  • Wykaz podręczników
  • SPOTKANIE Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ - 21.02.2019.

Dodano: 2019-03-05, Autor: mgr Artur Kielar

Wycieczka klasy 8c ZSP nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim do Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN - Warszawa 21.02.2019.

Ten deszczowy, senny i ponury czwartek idealnie nadawał się do zwiedzania pięknych i historycznie bogatych sal Muzeum Polin, do którego wybraliśmy się z moją klasą 8c oraz koleżanką Patrycją Szatkowską. Początek zwiedzania umiliła nam młoda pani edukator, która przedstawiła cel lekcji i dalszy plan zajęć naszej wycieczki.

Historia narodu żydowskiego powinna, nas Polaków, szczególnie interesować, choćby dlatego, miała ona miejsce na ziemiach polskich. Żydowscy przodkowie dorastali z młodzieżą polską; wieki XVIII i XIX były dogodne dla asymilacji narodu żydowskiego na naszej polskiej Ziemi.
    Pierwsze kroki poprowadziły nas do sali edukacyjnej, w której pani Kasia zapoznała nas z tematyką zajęć, gdzie na koniec można też było obejrzeć krótki film o trzech młodych osobach, które nie od razu dowiadywały się, że są Żydami; koleje losu przywiodły ich do Polski, ciekawie opowiadają o swoich przeżyciach i atmosferze z tym związanej.
    Po szczegółowym zwiedzaniu i wykonaniu kilku ćwiczeń, mieliśmy możliwość ponownego spotkania się, w celu dyskusji na różne tematy.
    Dotknęliśmy i zobaczyliśmy kilku oryginalnych eksponatów, takich jak: świece, mezuza, kielich, czy Tora - modlitewnik żydowski.
    Wiemy, jaka jest funkcja mezuzy, widzieliśmy oryginalną Bimę - swego rodzaju ambonę, mównicę i miejsce modlitw. Zobaczyliśmy, jak ważne dla kultury żydowskiej są dni odpoczynku, dni pracy oraz poszczególne miesiące, które nadają rytm całemu życiu.
    Nie obce są nam teraz nazwy: Bima, Tora, mezuza, koszerność, czy szabat.
    Jaką kobietą była Mergalit? Gdzie zwykle znajdował się cmentarz żydowski? Co to jest Aron Ha-Kodesz? Na te i wiele innych pytań jesteśmy w stanie odpowiedzieć i mamy pojęcie o ich miejscu i znaczeniu w kulturze żydowskiej.
    Muzeum POLIN ukazuje 1000 lat dziejów polskich Żydów, na tle historii naszego narodu, jest miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, stawić czoła współczesnym zagrożeniom: ksenofobii i nacjonalistycznym uprzedzeniom.
    Muzeum POLIN przyczynia się do dialogu, wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
    W 2016 r Muzeum Polin zostało wyróżnione prestiżową nagrodą "Europejskie Muzeum Roku 2016". Wycieczka była prawdziwą lekcją historii, która bardzo nam się podobała, pozwoliła na chwilę zadumy nad rolą szacunku dla człowieka niezależnie od jego religii, upodobań, tradycji i kultury.
    Jestem dumna ze swoich uczniów, z ich dojrzałości myślenia, powagi w dyskusji oraz aktywności podczas tej swoistej lekcji wychowania.

Bożena Nalewajk /wychowawca/