• Aktualności SP: klasy 0-3
  • Zapisy do klasy "0"
  • Strefa ucznia
  • Zebrania z rodzicami
  • KURPIE NA ZIELONO – klasy 1-3 SP 4 z Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy.

Dodano: 2016-06-10, Autor: mgr Artur Kielar

Od 31maja do 3 czerwca 2016r. dzieci z klas 1-3 udały się na Zieloną Szkołę na Kurpie. Po czułym pożegnaniu przed szkołą wyjechaliśmy autokarem z Modlina Twierdzy w stronę Zakrotu.

Naszą znajomość z Biebrzańskim Parkiem Narodowym zaczęliśmy od warsztatów pod nazwą Zabrać trop na pamiątkę. Nauczyliśmy się rozpoznawać tropy zwierząt żyjących w tym Parku, a potem wspólnie z przewodnikami odlaliśmy je z gipsu. To były nasze pierwsze pamiątki z Zielonej Szkoły! Po konkursie wiedzy nasi przewodnicy zabrali nas na bagna w Biebrzańskim Parku Narodowym, aby tam obejrzeć ciekawe miejsca i poznać owadożerną rosiczkę. W trakcie zadań w Parku nasi przewodnicy zauważyli, że zmienia się pogoda i szybko wróciliśmy do autokaru. Wtedy zauważyliśmy niedaleko z tyłu autokaru drzewo leżące przez drogę . Trochę się przestraszyliśmy, ale szybko wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy na kolację w stronę ośrodka. Niestety, po kilku kilometrach na naszej drodze ( zwanej carską) także ujrzeliśmy leżące drzewa. Jak jechać?!!! Co robić?!!! Zrobiło się trochę strasznie, byliśmy głodni i w środku lasu. Szczęście nas jednak nie opuściło- z bocznej drogi, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiła się Straż Pożarna!!!

Uratowani!!!! - krzyczeliśmy szczęśliwi i bijący brawo strażakom. Panowie raz- dwa pocięli leżący pień drzewa a naszym oczom ukazało się … następne i następne i ….aż 8 wielkich drzew. Mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak ciężką i odpowiedzialną pracę wykonują strażacy. Mijając ich nagrodziliśmy panów gromkimi brawami. Potem tylko mały objazd i wreszcie..... KURPIOWSKA KRAINA , nasz hotel i ośrodek. Zobaczywszy, jak tu pięknie lekko zaniemówiliśmy. Trafiliśmy do pięknego nowego hotelu całego w drewnie, położonego w prześlicznym terenie obok jeziora i lasu! Było , jak w bajce!!! potem tylko miłe przywitanie i pyszna kolacja. No i ważna rzecz – przydział pokoi, które okazały się też suuuuuuuuper!
              Drugi dzionek, to przepyszne śniadanko, a potem wizyta w Muzeum Przyrodniczym w Drozdowie. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy o zwierzętach żyjących na tych terenach. Z Muzeum podjechaliśmy do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Pani przewodnik pokazywała nam poszczególne chałupy, młyn, kuźnię i inne budowle zgromadzone na dużym drzewiastym terenie. Było fajnie, ale gorąco i niestety znów burzowo! Pierwsze krople deszczu wygoniły nas do autokaru! Tym razem drzewa nie tarasowały nam drogi. Po powrocie do ośrodka i pysznej kolacji, nasze panie wymyśliły konkurs plastyczny: co najbardziej zapadło mi w pamięć z pobytu. Najwięcej osób namalowało powalone drzewa i Straż pracującą przy nich. Każdy z nas miał jeden głos, który oddał na najładniejszą pracę . Po pięć głosów otrzymały prace: Alicji, Zuzy i...pani Eli. Zwycięzcy otrzymali nagrody od pani Wioletki- naszej pilot. Wreszcie na koniec spotkaliśmy się z twórczynią ludową, panią której przepiękne wielgachne wycinanki stanowiły ozdobę sali konferencyjnej. Pani opowiedziała nam o folklorze kurpiowskim, o zwyczajach ludowych i wreszcie nauczyła nas jak się robi wycinankę. Zaczęliśmy powolutku i z oporami czy się uda, ale w miarę , jak kolejna osoba kończyła pracę słychać było okrzyki radości i brawa. Wyszły nam naprawdę prześliczne wycinanki . Każda była śliczna i....inna.
                 Trzeci dzień zakasował dotychczasowe atrakcje! Spędziliśmy go na terenie ośrodka z instruktorami . Najpierw czekała nas zabawa terenowa , gdzie odbyliśmy wyprawę survivalową do lasu. Zbudowaliśmy szałasy, rozpaliliśmy ogień ( przynajmniej jedna drużyna), bawiliśmy się wokół naszych baz. Umorusani, ale szczęśliwi szybko pobiegliśmy do hotelu. Po obiedzie była Olimpiada Sportowa . Graliśmy w dwa ognie, rzucaliśmy do celu. Po kolacji instruktorzy podsumowali nasze zmagania- wygrała drużyna ….................. Za zmagania dostaliśmy medale i dyplomy, oraz...uśmiech i uścisk dłoni naszych instruktorów. Myśleliśmy, że już fajniej być nie może- nic mylniejszego . Nasze panie zabrały nas na plac zabaw!!!!! Tak to był najwspanialszy dzień pobytu, wystarczy na nas spojrzeć.
                     Ostatni dzień,to pożegnanie z pięknym Kompleksem Sportowo- Rekreacyjnym Kurpiowska Kraina nad Zbiornikiem Wodnym Wykrot. Szybkie spakowanie bagaży i ruszyliśmy do Łomży. Tutaj w Teatrze Lalki i Aktora obejrzeliśmy przedstawienie Magiczny sklep. Ten spektakl to poetycka opowieść, która przeniosła nas w świat iluzji, fantazji i wyobraźni. Po spektaklu widzowie mieli zajęcia edukacyjne z udziałem aktora Teatru Lalek i Aktora. Było dużo śmiechu, bo do ćwiczeń aktorskich pan zapraszał dzieci z widowni. Musieliśmy pożegnać się z sympatycznym aktorem i po obiedzie już bez żadnych atrakcji pojechaliśmy do Modlina.
                        Pobyt na pięknych Kurpiach na długo zostanie w naszej pamięci.

Więcej zdjęć w Galerii.