• Aktualności gimnazjum
  • Egzamin gimnazjalny »
  • Strefa ucznia »
  • Wykaz podręczników
  • NAUKA W KOPERNIKU - zajęcia 28.09.2018.

Dodano: 2018-10-04, Autor: mgr Artur Kielar

W dniu 28.09.2018 r. uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Modlinie Twierdzy uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik.

W pracowni biologicznej uczestnicy zajęć wcielili się w detektywów, których zadaniem było rozwikłanie zagadki kryminalnej. Przeanalizowali szereg biologicznych śladów, zabezpieczonych na hipotetycznym miejscu zbrodni. Przestudiowali nie tyko ślady krwi, DNA czy roślin. Poznali także tajniki pracy entomologów sądowych, którzy poszukują informacji o miejscu i czasie morderstwa, badając znalezione przy zwłokach owady. W pracowni chemicznej uczniowie poznali emulsje jako ciekawy układ, w który można połączyć dwie niemieszające się ze sobą ciecze – np. olej i wodę. W ten sposób powstaje majonez i różne kremy. Uczestnicy zajęć stworzyli kilka typów emulsji i sprawdzili niektóre ich właściwości. Dowiedzieli się czym są emulsje, kremy, filtry UV. Dzięki specjalistycznej kamerze firmy BASF zobaczyli, jak wykonany przez nich krem chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Natomiast w laboratorium fizycznym uczniowie spojrzeli na wodę okiem prawdziwych badaczy. Zastanawiali się, co wyróżnia ją spośród innych substancji i dlaczego. Samodzielnie projektowali i przeprowadzali doświadczenia. Sprawdzali, na czym polega anomalia wody oraz czemu w ogóle o takiej anomalii się mówi. Podczas zajęć wykorzystywali pudełko ,,Woda”, będące pierwszym modułem Modułowych Pracowni Przyrodniczych.

Zajęcia utrwaliły uczniom posiadaną wiedzę i wzbogaciły ją o nowe treści podczas łączenia teorii z praktyką. Natomiast samodzielne eksperymentowanie pozwoliło młodzieży sprawdzić zdobyte wcześniej umiejętności. Uczniowie ocenili zajęcia jako fascynujące i ciekawe. Byli zadowoleni z efektów swojej pracy. Po zajęciach w laboratorium młodzież zwiedziła wystawy Centrum Nauki Kopernik, oglądając różne eksponaty i przeprowadzając eksperymenty z różnych dziedzin nauki. Łącznie w zajęciach wzięło udział 45 osób, byli to uczniowie klasy trzeciej gimnazjum oraz ósmej szkoły podstawowej. Koordynatorem organizacyjnym zajęć była nauczycielka chemii p. Elżbieta Wiloch. W wycieczkach uczestniczyli jako opiekunowie nauczyciele p. Renata Sawicka – Turek, p. Mariola Włodarczyk.
    Wyjazd był dofinansowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Modlinie Twierdzy w kwocie 1536 złotych, a uczniowie płacili tylko za dojazd do Centrum Nauki Kopernik.
    Uczniowie uznali wycieczki za udane i wartościowe. To już kolejny rok kiedy uczniowie korzystają z takiej formy zajęć.

mgr Elżbieta Wiloch